Postavit si vlastní dům je snem mnoha lidí. A pokud si ho přejete splnit, tak vzhůru na věc! Jen se připravte, že oproti koupi hotového bydlení vás čeká trochu složitější proces. Na co si dát při stavbě pozor a s čím počítat, pokud se ji rozhodnete financovat hypotékou?

Pět tipů, než se vrhnete do práce

1.) V mládí i ve stáří

V domě pravděpodobně plánujete strávit celý život. Navrhněte si proto takový prostor, kde bez větších úprav prožijete i stáří. Děti odrostou a velký, špatně řešený barák poté znamená velké náklady na rekonstrukci, údržbu či vytápění.

2.) Cena rozhoduje, ale…

Celý projekt je potřeba dobře nacenit. Kromě projektanta si rozpočet nechte schválit vícero společnostmi. V praxi je běžné, že téměř každý dům, pokud není stavěn na klíč, se prodraží. Někdy dokonce i o více než 30 %. Důvodem jsou samozřejmě zvyšující se náklady za stavební materiál, daně, ale záleží i na náročnosti klientů. Během stavby se ukáže, že bude vhodnější jiný materiál a výdaje jsou na světě.

3.) Je libo postavit půl nebo 1 a půl domu?

Hypotéka je dobrý nástroj, jak si nemovitost pořídit. Když se tak rozhodnete, volte raději vyšší úvěr, protože vám vznikne rezerva pro případné navýšení rozpočtu. Navíc máte možnost 20 % úvěrového rámce nedočerpat – většinou bez sankce. Tato varianta je rozhodně lepší než za chodu zjistit, že peníze došly. Zároveň máte u hypotéky dvojí dohled nad rozpočtem. Nezávislý odhadce totiž nereálnost ceny odhalí, a to oba extrémy. Ať už by daná suma nestačila nebo by naopak vyšla rovnou na 2 domy. Když odhad vyjde i s ohledem na lokalitu, vypadá vše v pořádku.

4.) Smlouvy prověřené advokátem

Před zahájením stavby by měl všechny smlouvy se stavební firmou zkontrolovat odborník. Ve smlouvě se zaměřte na pasáže, v nichž se píše o sankcích pro případ zpoždění prací, nedodržení rozpočtu či špatně odvedenou práci. 

5.) Pozor – dozor!

Stavební dozor je v celém procesu nejdůležitější. Na tomto člověku opravdu nešetřete, protože jako jediný bude denně kontrolovat probíhající práce, stavební deník a kvalitu odvedené práce. Zamezí tak obrovským škodám i nervům při pozdějších reklamacích a vy budete mít jistotu, že hned po nastěhování do vysněného domova nebudete muset řešit soudní tahanice, kdo může za vzniklé škody atd.

Poznámka: Tento článek byl vydán pro časopis Bydlení