Příprava na mateřství musí zahrnovat i zajištění finanční stránky. Bez peněz to zkrátka nepůjde. Abyste je využila co nejlépe, můžete oslovit finančního poradce. Víte ale, co je vlastně pracovní náplní a s čím vším vám může pomoci?

Mnoho lidí nedokáže říct, co přesně je náplní práce finančního poradce. Můžete to, prosím, upřesnit?

Cílem finančního poradenství má být lidem tvořit aktiva. To znamená peníze, které dál vydělávají. Cíl u každého klienta je si odkládat 30 % svých příjmů. Pokud člověk není zvyklý si odkládat, klidně začínáme s pětistovkou měsíčně. Abychom byli schopni si dlouhodobě tyto peníze odkládat, nesmí nám vypadnout příjem. Takže řešíme navíc i zajištění příjmů, současného majetku, to, aby klienti bydleli ve svém, nebo i cestovní pojištění. Je toho opravdu hodně.

Mezi vaše časté klientky patří i nastávající maminky. Dá se nějak obecně říci, v čem by měla spočívat finanční příprava na mateřství?

Ideálně být na to připravena předem. Je to celoživotní krok. Nejdůležitější je mít zajištěno bydlení a zajištění příjmů. Obzvláště příjmů druhé osoby, která do rodiny v době mateřství přináší peníze. Pokud nám vypadne dlouhodobě příjem této osoby, může nastat problém. Když na to myslíme předem, připravujeme co nejvíce peněz na výpadek příjmů rodiče v mateřství a poté upravujeme celkové portoflio tak, aby co nejméně zatěžovalo rodinný rozpočet. To znamená, že přestáváme platit dlouhodobá aktiva, pokud je třeba, a čerpáme krátkodobé rezervy. Po skončení mateřské či rodičovské postupně opět najíždíme na finanční plán. Pokud ovšem dítě přijde nečekaně, vždy se to nějak udělá.

O kterých produktech by měla žena v těhotenství uvažovat? Napadá mě pojištění rizikového těhotenství nebo cestovní pojištění pro těhotné ženy. Jaké další věci nejčastěji řešíte?

Pojišťovat si rizikové těhotenství moc neradím. Protože pojem rizikové těhotenství není to, že lékař dá pracovní neschopnost a maminka je doma. Musí to mít zdravotní příčiny. Navíc pojištění se chviličku před otěhotněním musí platit. Co profesně nejčastěji řeším, je období po narození dítěte. Takže spoření dětem a výchova rodiny. Kupovat méně dárků, obzvláště u prvorozeného dítěte, a místo toho přispívat na spoření. Pojištění u rodiče v mateřství většinou neměníme. Právě zde ho potřebujeme nejvíce.

Prvotní náklady na vybavení pro miminko jsou většinou kolem 50 tisíc.

Na čem se dá podle vás v domácnosti obecně ušetřit? Umíte třeba sestavit plán na šetření v domácnosti? Zkrátka, jak „vyjít“ se sníženými příjmy? 

Nejlepší je vytvořit si finanční bilanci. Kam plynou vaše výdaje. Nejvíce se většinou ušetří změnou životních návyků. S tím by měl právě pomoci dobrý finanční poradce.

Pokud mají nastávající rodiče hypotéku nebo úvěr, dokážete naplánovat nějaké sloučení, případně její pozastavení tak, aby to nemělo vliv na bonitu klienta?

Úvěry jsou obecně problém. Na druhou stranu, v průměru jsme na tom ve srovnání s evropou stále dobře. Pokud mají klienti špatně půjčené peníze – kreditní karty, kontokorenty, spotřební úvěry – dají se sloučit, zlevnit a lze prodloužit splatnost. Obzvláště zde je nezbytné mít tvrdou ruku a ušetřené peníze odkládat stranou. Dobré úvěry, hypoteční nebo zajištěné nemovitostí, platíme dál. Dají se sice vymyslet různé možnosti na snížení splátky nebo její přerušení, ale tuto možnost využíváme spíš při nečekaných událostech. Většinou mají totiž i negativní vliv do budoucna.

Řešíte třeba i to, co bude dítě rodiče „stát“? Aby měli představu, co konkrétně je čeká, co se nákladů týče? 

Ano, řešíme. Na druhou stranu, i jako čerstvý otec musím říct, že nikdy není ta správná doba. Víc než nákladů na dítě se rodiče obávají spíše výpadku příjmů v mateřství. U některých skupin je tento skok obrovský. Prvotní náklady na vybavení pro miminko jsou většinou padesát tisíc. Vše se dá ale pořídit i starší, na trhu je přebytek. S postupem času se náklady zvětšují úměrně s tím, jak dítě roste. Kroužky, sporty a podobně.