Pětadvacetiletý student Luboš měl půjček hned několik. Už se ani neorientoval v tom, kolik má vlastně splácet. Svoje závazky se proto rozhodl sloučit do jednoho. O tom, co je konsolidace a zda se s ní dát ušetřit, Luboš povyprávěl Domácí ekonomce.
„Musel jsem si vzít půjčku na studia, v té době jsem ještě splácel úroky z kontokorentu a kreditní karty,“ zmínil Luboš, který si přivydělává na brigádách. Brzy se ovšem dostal do situace, kdy dostal výplatu, ale byl pořád v mínusu. „Pak mi přišla dvakrát upomínka za opožděnou platbu,“ popsal Luboš chvíli, kdy se začal ve svých závazcích ztrácet.
Konsolidujte včas
Mladý muž se rozhodl svoje půjčky konsolidovat, tedy sloučit je do jedné. Kromě přehledu získal i výhodnější úrokovou sazbu. A jak sám říká, hlavně ušetřil. „Konsolidací ulevíte svému napjatému rozpočtu,“ potvrzuje Jiří Kubík, finanční poradce společnosti Partners. Pan Kubík ale také varuje: „Nepomůže vám ale, pokud se rozhodnete konsolidovat, když už máte půjček příliš a většina je po splatnosti.“
Pokud chcete sloučit půjčky, udělejte to včas. Ušetřené peníze byste si měli schovat na „horší časy“. „Znám případy, kdy konsolidace pomohla jen krátkodobě, lidé získali dojem, že teď když mají úspory, mohou si vzít další půjčku. Pak se opět dostali do problémů,“ říká Kubík.
Výhody sloučení více půjček?
• Přehlednější splátky.
• Méně peněz na poplatcích za správu úvěrů.
• Lepší úroková sazba.
• Nižší měsíční náklady.
A nevýhody?
„Pokud konsolidujete příliš často, banky se na to mohou dívat negativně," přibližuje nevýhody finanční poradce. Banky totiž berou konsolidaci jako předčasné splacení uvěru. Pokud konsolidujete například jednou ročně, už je to pro banku příliš. Pak vám může dát vyšší úrok, nebo vás zcela odmítnout.
Pro koho je konsolidace vhodná?
Zejména pro ty, kteří zjistili, že mají nevýhodné úvěry, nevyznají se v nich a půjčky již příliš ukrajují z domácího rozpočtu.
Co je potřeba ke konsolidaci?
• Úvěrové smlouvy.
• Doklad totožnosti(občanský průkaz, pas, řidičák...).
• Potvrzený příjem od zaměstnavatele, příp. poslední daňové přiznání.
• Banka bude nahlížet do bankovních i nebankovních registrů a bude hodnotit, jak jste v minulosti spláceli. Banka vám pak spočítá úrokovou sazbu.
Jak nejlépe ušetřit konsolidací?
• Porovnejte nabídky bank.
• Dohodněte si co nejvýhodnější úrok.
• Prodlužte splatnost úvěru.
• Ušetřené peníze si schovejte na později.
Na co si dát pozor při konsolidaci?
Pozor na zbytečné poplatky, např. za vedení úvěrového účtu, apod. Zjistěte si RPSN, nebo-li roční procentní sazbu nákladů. Tato sazba by určitě měla být pod deset procent. „Banky často lákají na různé akce. Že pokud budete splácet včas, vrátí vám úroky, obvykle to má nějaká „ale“, jako například to, že musíte k úvěru uzavřit pojištění. Tomu se vyhněte, zajímejte se jen o úrokovou sazbu,“ radí Kubík. Občas vám mohou banky zaúčtovat penále za předčasné splacení, nebo fixní poplatek za vyčíslení hodnoty úvěrů. To všechno si zjistěte ještě před konsolidací.
Poznámka: Tento článek byl publikován na blesk.cz, odkaz zde.
Sekce
- Charita (1)
- Důchod (renta) (5)
- Finanční plánování (44)
- Hypotéky (1)
- Investice (11)
- Pojištění (12)
- Příběhy klientů (5)
- Rady a tipy (37)
- Rozvody (1)
- Spoření dětem (5)
- Úvěry (16)