Finanční poradce společnosti Partners Jiří Kubík vysvětlil, jak spořit dětem. Kdy začít a jaký produkt zvolit? A kolik budeme mít na konci naspořeno?

Jako spoření pro děti můžeme zvolit spořicí účty, doplňkové penzjiní spoření, stavební spoření, podílové fondy. Jiří Kubík doporučuje nezakládat dětem při narození investiční životní pojištění, ale zvolil by dva produkty - zvlášť uzavřít pojištění a zvlášť spoření. Nezakládal by ani stavební spoření, které už není tak výhodné a skončí po šesti letech. Pak je třeba znovu se rozhodnout, co dál. 

Vhodným produktem jsou podílové fondy. Jejich investiční horiont je kolem 20 let. Je dobré si rozmyslet, kolik peněz chci mít na konci - měly by to být statisíce korun. Jiří Kubík doporučuje založit tzv. fond fondů, který má v sobě více fondů a rizika jsou tak rozložena. Stačí spořit měsíčně 500 až 1000 korun a po 20 letech budeme mít našetřeno několik set tisíc korun, s kterými může disponovat rodič - v případě, že smlouva je napsaná a založená na jméno rodiče. 

Záznamy rozhovoru: Jak spořit dětem ZDE.

Podílové fondy jsou flexibilní, můžeme v průběhu snížit i zvýšit měsíční příspěvky a nebo si třeba část naspořených peněz vybrat. V rámci 20 let může být úrok 6 - 7 procent čistého i s poplatky. 

Záznamy rozhovoru: Jak vhodně investovat ZDE.