Když na burzách teče krev, nepropadejte panice a využijte situaci ve svůj prospěch.
S panem Bergerem jsem se poprvé setkal na jaře 2007. Zrovna nastoupil na místo generálního ředitele jedné mezinárodní společnosti. Z jeho kanceláře jsem odcházel s dobrým pocitem. Potvrdilo se mi, že jsou mezi vrcholnými manažery otevření lidé, kteří se s finančním poradcem chtějí bavit věcně.
Pan Berger nerozhazoval, rodinu neměl, sportoval a práce mu byla koníčkem. Dalo by se říci: ideální klient. Už tehdy měl volný milion korun a z příjmu dával stranou 30 tisíc korun měsíčně. začali jsme investovat.
Jediná šance
Volný milion jsme během půl roku investovali v několika měnách do podílových fondů po celém světě. Všechno vypadalo idylicky. Jenomže pak přišel podzim a s ním první příznaky finanční krize. V Americe stouply úroky hypoték z jednoho procenta na pět a začaly odtud chodit zprávy o nesplacených úvěrech. Pak přišel rok 2008, krach Lehman Brothers a převzetí hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac vládou. Následovala krize. Burzy spadly až o 60 procent. Stejně jako hodnota investovaných peněz pana Bergera, který měl náhle z milionu jen 400 tisíc korun.
Nebudu zastírat, že když mi za těchto okolností poprvé zavolal, nebyl jsem si jistý, jestli ustojím příval rozhořčení. Naštěstí jsem se brzy vzpamatoval a navrhl schůzku. Na desítkách grafů a tabulek jsem mu ukázal, že i krize a drastické propady hodnot portfolií patří k finančním trhům. Zejména jsem mu kladl na srdce, aby vydržel a s investováním nepraštil. Tak by se totiž připravil o šanci dostat svých 600 tisíc korun zpět. Musím říct, že tehdy mi bylo v jeho kanceláři skutečně horko. Nakonec jsem ho ale přesvědčil, aby krizi využil ve svůj prospěch a investoval další peníze. K milionu, z něhož bylo 400 tisíc korun, dalšího půl milionu korun.
Ukázkový příklad
Od schůzky, kterou řadím mezi své největší obchodní úspěchy, uběhly dva roky a pan Berger byl opět na svých penězích. Proto nepřestával dál investovat. A dařilo se mu. Když v roce 2015 přišel s tím, že je čas sklízet ovoce, z fondů dostal 6,5 milionu korun, což při celkově zainvestovaných 4,5 milionu znamenalo dvoumilionový výnos. I díky tomu doplatil svou hypotéku podstatně dřív, než měl původně v plánu.
Co z toho plyne? Vždycky zachovejte klid a nikdy nedělejte zbrklé změny v investičním portfoliu. Zůstávám v klidu, ať už trhy letí nahoru, nebo dolů. A to klidně i o 20 procent. Prostě mě to nevzrušuje. Pokaždé si při takových otřesech připomenu příběh pana Bergera, který prezentuji jako ukázkový příklad i svým dalším klientům.
Sekce
- Charita (1)
- Důchod (renta) (5)
- Finanční plánování (44)
- Hypotéky (1)
- Investice (11)
- Pojištění (12)
- Příběhy klientů (5)
- Rady a tipy (37)
- Rozvody (1)
- Spoření dětem (5)
- Úvěry (16)